пʼятниця, 25 липня 2014 р.

Працевлаштування неповнолітніх — важлива соціальна функція роботодавців

Право на працю має кожна працездатна особа, що досягла повноліття без обмеження терміну її трудової діяльності віком. Разом з тим, трудове законодавство допускає, що особи, яким не виповнилося 16 років, а в окремих випадках - 14 і 15 років, також можуть бути працевлаштовані. В цьому разі, держава забезпечує неповнолітнім соціальні гарантії, які не притаманні іншим категоріям працівників. Зокрема це стосується, права неповнолітніх на скорочений робочий день зі збереженням заробітку на рівні «дорослих» робітників, недопустимість залучення їх до надурочних та нічних  робіт і робіт у вихідні дні, надання відпусток у зручний для них час, не припустимість їх звільнення без згоди органу у справах дітей та інші гарантії.

Проте, на практиці, роботодавці часто «забувають» про особливості організації праці неповнолітніх, що призводить до порушення трудових прав останніх.
Результати перевірок проведених фахівцями Територіальної державної інспекції               з питань праці у Закарпатській області засвідчують, що найчастіше трудові права неповнолітніх порушують на приватних підприємствах. Це, насамперед, стосується МПП "Капона - Комбіко" (м.Тячів); ДП "Мундус" Команії "Карпатсько-Антлантична індустрія корпорація" (смт. В.Березний); ТОВ "Лісоіндустрія" (м.Берегово); ТОВ "Шаланківське Плюс" (Виноградівський район, с. Шаланки); ТОВ "Хох - Берег" ЛТД (м.Берегово); ТОВ "Зеніт - Текс - спільне підприємство" (м.Тячів); ТОВ "Спільне українське-італійське підприємство "Тернотекс" ЛТД (м.Тячів); СП у формі ТОВ "Хустекс ЛТД" (м.Хуст); ТОВ "Фрут Майстер Фудс" (м.Берегово), ТОВ "Форшнер Україна" (м.Свалява).
Не краща ситуація з додержанням законодавства про працю неповнолітніх мала місце у окремих фізичних осіб-підприємців. Так, наприклад, приватний підприємець Попович М.М. (м.Берегово), використовував працю неповнолітніх працівників без належного їх оформлення, не встановив цим робітникам скорочену тривалість робочого дня, а відтак оплата їх праці здійснювалась без врахування вимог трудового законодавства. Те ж саме стосується роботодавців-фізичних осіб-підприємців Лукач М.М. та Мочан В.В. (м. Тячів).
Допустили порушення трудового законодавства відносно неповнолітніх працівників також приватні підприємці: Надь В.Б. (м. Берегово); Холод С.В.                 (м. Берегово); Пацкан М.А. (с. Золотарево Хустського району); Сонгот О.Д. (м. Хуст); Юрик В.Ф. (смт. Міжгір’я); Штець М.М. (с. Нижнє Селище Хустського району); Орос В.М., Томищ В.В. та Мадяр М.М. (с.Іза, Хустського району); Стець М.С. (с.Копашнево, Хустського району); Іщенко С.Д. та  Гаряча А.І. (м.Мукачево); Копанська Г.П. (с. Сокирниця, Хустського району); Жураківська О.В. смт. Ясіня, Рахівського району
Загалом, протягом поточного року, за порушення трудових прав неповнолітніх працівників, державними інспекторами праці на 29 роботодавців складено адміністративні протоколи, які скеровані на розгляд суду.

Начальник відділу контролю
за додержанням трудового законодавства
державний інспектор праці
З.Берник

Немає коментарів:

Дописати коментар