ЗВЕРНІТЬ УВАГУ
Квітень - Жовтень — період найбільшої активності кліщів. Зустріти такого непроханого “гостя” можна не лише в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні біля будинку.
Ваш сімейний лікар завжди може розповісти, як уникнути укусу , правильно оглянути тіло вдома та що робити, якщо кліщ все-таки вас вкусив.
Як вберегтися від укусу кліща
Правильний одяг - перша лінія захисту. Найбільш безпечне — світле вбрання, яке максимально закриває тіло: верх на довгий рукав, штани можна заправити в шкарпетки, взуття закрите, на голові - кепка.
Використовуйте спеціальні засоби — репеленти (акарициди).
Уникайте високої трави.Тримайтеся ближче до центру стежки під час прогулянки лісом чи парком.
Обов’язкове правило - огляд після прогулянки.
Повернувшись додому після перебування на природі, обов'язково ретельно огляньте себе. Особливу увагу приділіть наступним ділянкам:
1. лінія шкарпеток;
2. підколінні впадини;
3. нижня та верхня лінія білизни;
4. комір сорочки,
5. волосяний покрив на голові;
6. шкіра голови;
7. вуха.
Також обов'язково огляньте ваших дітей аналогічним чином.
Вкусив кліщ: що робити
Одразу зверніться до лікаря — в травмпункт або найближчий кабінет першої допомоги. Там вам допоможуть витягнути кліща та проконсультують, що робити далі.
Якщо можливості звернутись до лікаря немає, доведеться провести цю маніпуляцію власноруч. Як витягнути кліща самостійно:
Використовуючи спеціальний пристрій для видалення кліщів - кліщосмик (продається в аптеках або ветеринарних магазинах).
Вручну, якщо пристрою немає. Скористайтеся пінцетом чи ниткою. Якщо ви використовуєте нитку, необхідно зав’язати петлю якомога ближче до місця укусу, зафіксувати кліща, а тоді, прокручуючи нитку, акуратно викрутити кліща. Якщо ви використовуєте пінцет - тягніть вверх з рівномірним тиском без прокручування.
Що категорично робити не можна
Змащувати кліща олією чи бензином. Без повітря кліщ задихнеться та віддасть людині свою слину зі збудниками захворювань.
Тиснути чи виривати пальцями. Хобот може залишитись у тілі та інфікувати.
Після видалення місце укусу потрібно продезінфікувати, а руки — ретельно вимити з милом.
Переконайтеся, що хоботок кліща не залишився в шкірі. Якщо він відірвався, витягніть його за допомогою стерильної голки. Якщо це не вдається, обробіть укус антисептиком і почекайте – шкіра сама звільниться від стороннього тіла. Це офіційні рекомендації Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC).
Зверніть увагу: протягом трьох тижнів після видалення кліща спостерігайте за своїм станом. Оглядайте місце укусу — у нормі воно не червоніє та не збільшується. Щоденно вимірюйте температуру тіла: в разі її підвищення негайно зверніться до лікаря.
Немає коментарів:
Дописати коментар