середа, 26 березня 2025 р.

 


В Україні відзначають День Національної гвардії.🇺🇦
☝️26 березня щороку відзначають День Національної гвардії України. Це свято вшановує відвагу й самопожертву військовослужбовців, які боронять нашу державу та стоять на варті миру і безпеки.
Після проголошення незалежності України в 1991 році постало питання створення власних силових структур. Вже в листопаді Верховна Рада ухвалила закон "Про Національну гвардію України", і це формування почало виконувати функції захисту державної безпеки та правопорядку. Однак у 2000 році Нацгвардію розформували, а її обов'язки передали військам Міністерства внутрішніх справ. Після Революції Гідності та початку рос. агресії в Україні стало зрозуміло, що країні потрібне потужне військове формування, здатне швидко реагувати на загрози. Тому у 2014 році Верховна Рада ухвалила закон про відновлення Національної гвардії України.
Саме 26 березня відбулося офіційне створення Нацгвардії, яка в умовах повномасштабного вторгнення відіграє ключову роль у захисті країни.
З нагоди свята висловлюємо слова подяки всім, хто зараз боронить нашу рідну землю. Низький уклін усім ветеранам та вічна пам'ять військовослужбовцям, які віддали найдорожче – своє життя за встановлення миру і спокою на рідній землі.💙💛
На зображенні може бути: 1 особа та текст «26 березня 3 ДНЕМ НАЦОНАЛЬНОЙ ГВАР Д.Й УКРАΪНИ! @TELEGRAF ↑ ELEGRAF»
Переглянути статистику та оголошення
Усі реакції:
Ви та ще 7

четвер, 20 березня 2025 р.

 


📜🖋️Всесві́тній день пое́зії — свято, яке відзначається щороку 21 березня.
📢 Напередодні свята у нашій бібліотеці відбувся поетичний бенефіс Руслани Чудновської - нашої землячки, поетеси, чудової жінки і творчої особистості .
✍️Кожна поетична зустріч - це теплота спілкування, радість від занурення у цілющі джерела поетичного слова, яке єднає всіх спраглих, що прагнуть до творчих пошуків.
Руслана Василівна - креативна, відповідальна, творча, сучасна та активна у громадських акціях. ❤️
Щиро дякуємо за емоції, теплу і щиру зустріч!
З нетерпінням чекаємо на нову поезію📚
Дякуємо всім хто долучився до заходу 💐













середа, 19 березня 2025 р.

 


19 березня 🌱
95 років з Дня народження Ліни Костенко 💐
В бібліотеці разом із працівниками будинку культури проведено поетичний зорепад ''Я все, що я люблю...''
Ліна Костенко одна з найвидатніших постатей української літератури. Її творчість надихає покоління, а її слово залишається актуальним і сьогодні.
Ми від щирого серця вітаємо з ювілеєм!
Здоров'я, натхнення, спокою та мирного неба над головою 💐






💐
Ліна Костенко – жінка-епоха, совість нації, одна з найвизначніших поетес сучасності.
Це голос правди, що звучить крізь часи, закарбовуючи в слові і біль, і любов, і незламність духу.
Її творчість – це уроки честі, гідності, сміливості. Вона не гналася за славою, але стала символом незламності. Її слова – гострі, як меч, і ніжні, як весняний вітер.
Ліна Костенко не просто пише – вона говорить душею, і її голос не змовкає. Він звучить у серцях тих, хто вірить у силу слова та непідвладність часу.

https://www.facebook.com/share/v/17o63Pij6M/



пʼятниця, 14 березня 2025 р.

 


Щороку в Україні відзначають 14 березня День добровольця. Це свято з'явилося в нашій країні 2017 року, щоб показати повагу до наших військових і відзначити неймовірну хоробрість чоловіків і жінок, які взяли до рук зброю для захисту держави.
На жаль, після початку військових дій у 2014 році безліч добровольців віддали найдорожче за Україну - своє життя. Найбільше воїнів загинуло в період повномасштабної війни.
Не всі знають, але широко відомий полк "Азов" був сформований як добровольчий батальйон у травні 2014 року в місті Маріуполь.
У лютому 2023 року для захисту нашої землі та людей почали формуватися нові штурмові бригади добровольців - "Гвардія наступу".
🫂Якщо серед ваших близьких є добровольці, обов'язково привітайте їх, щоб віддати честь їхній хоробрості.
Щиро вітаємо чоловіків і жінок, які добровільно зі зброєю в руках відстоюють незалежність нашої держави та захищають своїх співгромадян! Бажаємо вам енергії, сил, міцного здоров'я та душевного спокою! Ваш подвиг ніколи не буде забутий!🇺🇦
На зображенні може бути: текст

 


15 березня. Інформаційна хвилинка до
86 річниці проголошення Карпатської України
🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦
15 березня 1939– Карпатська Україна проголосила незалежність.
📜Після Першої світової війни територія Закарпаття увійшла до складу Чехословаччини. У жовтні 1938-го року було проголошено автономію Карпатської України зі столицею в Ужгороді, де постав свій уряд. Для захисту краю в Хусті була створена Організація народної оборони «Карпатська Січ». В ніч на 14 березня 1939-го року на Карпатську Україну напала Угорщина.
🖋️15 березня 1939-го розпочалося перше засідання Сойму Карпатської України, на якому проголошено незалежність та прийнято Конституцію. Державною мовою ставала українська.
🇺🇦Затверджено державний герб-тризуб Володимира Великого у сполученні з гербом Закарпаття (ведмідь на лівому червоному півполі й чотири сині та три жовті смуги у правому півполі й тризуб із хрестом), синьо-жовтий прапор, гімн «Ще не вмерла Україна».
✍️Таємним голосуванням Сойм Карпатської України обрав першим президентом держави Августина Волошина, а прем’єр-міністром Юліана Ревая.
☝️Відстоювала незалежність своєї держави Карпатська Січ, проте сили були нерівними. На Красному Полі відбулася героїчна битва січовиків з регулярними угорськими військами.
💥Добровольці Карпатської Січі на день затримати агресора, проте під вечір столицю Карпатської України захопили угорці. Наступного дня – Рахів, 18 березня – останній пункт оборони січовиків Воловець. Окремі підрозділи продовжували боротьбу протягом двох тижнів. Президент Волошин та уряд змушені були виїхати за кордон.
10 фактів про Карпатську Україну
1❗Ще під час Української революції після падіння монархії Габсбурґів українці Закарпаття висловили прагнення об’єднатися з Україною. У 1918 році на багатотисячному віче в селищі Ясіня створили Українську національну раду. У січні 1919 року з допомогою військових команд Галицької армії проголосили Гуцульську республіку. Вона мала намір увійти до ЗУНР, але приєднання відкладалося з огляду на несприятливі міжнародні обставини. Населення сусідніх сіл також створювало власні місцеві ради. До війська Гуцульської республіки почали масово вступати добровольці. 21 січня 1919-го в Хусті на Всенародному з’їзді угорських русинів-українців було ухвалено рішення про приєднання краю до соборної України. 22 січня в Києві було проголошено Акт злуки УНР і ЗУНР, у якому зафіксовано, зокрема, і входження Закарпаття до соборної УНР. Однак уряд краю не мав реальних військових засобів, щоб реалізувати цю мету, тож у червні 1919 року територію Гуцульської республіки за мандатом Антанти зайняли румунські війська.
2❗За умовами Сен-Жерменського мирного договору 1919 року Закарпаття увійшло до Чехословацької республіки під назвою Підкарпатська Русь. Наступного року вона отримала право здійснювати самоврядування через власний законодавчий орган – Сойм. Однак до 1938-го празький уряд зволікав із скликанням Сойму через можливі відцентрові тенденції у державі. Разом із тим Підкарпатська Русь розвивалася в умовах демократії з усіма її правовими інститутами, громадянськими свободами та правами, багатопартійністю, плюралізмом і парламентаризмом. Розбудовувалося громадянське суспільство.
3❗22 листопада 1938 року Національні збори у Празі ухвалили конституційні закони про автономію Словаччини та Підкарпатської Русі. Чехословаччина стала федеративною республікою. 25 листопада уряд Августина Волошина розпорядився про запровадження у краї української мови, а в кінці грудня розпустив земський (крайовий) уряд у Хусті й офіційно дозволив поряд із “Підкарпатська Русь” уживати “Карпатська Україна”. На той час її автономний уряд складався з чотирьох міністерств: внутрішніх справ (міністр Едмунд Бачинський), культу, шкільництва та народної освіти (Августин Штефан), юстиції (Августин Дутка), господарських справ і комунікації (Юліан Ревай). Діяли також служба безпеки, управління поліції в Хусті, відділ преси та пропаганди. Інтереси національних меншин представляли національні ради (німецька, чеська, румунська, угорська).
4❗Щодо української мови – уряд Августина Волошина наполягав на її запровадженні в усіх школах, державних та інших установах. Відкривалися гімназії з українською мовою навчання в Білках, Рахові та Ракошині, понад 50 нових міських і сільських народних шкіл. Обговорювали й відкриття народного університету в Хусті та перенесення туди з Праги Українського вільного університету. Активну освітянську діяльність здійснювало товариство «Учительська громада», що об’єднувало майже 2 тисячі педагогів.
5❗У Карпатські Україні активізувалося культурне життя. У 1938–1939 роках Хуст відвідали знані українські поети та письменники – Олександр Олесь, його син Олег Ольжич, Юрій Горліс-Горський, Улас Самчук. Вони ініціювали створення літературно-мистецького товариства «Говерля». Запрацював державний театр «Нова сцена». Виходило 75 газет (4 щоденних, 27 тижневих), 42 журнали, календарі й альманахи національно-політичного спрямування – за кількістю періодичних друкованих видань Закарпаття випереджало Чехію і Словаччину. Художник-графік, очільник мистецької референтури вищого командування Карпатської Січі Михайло Михалевич створив серію пропагандистських плакатів Карпатської України.
6❗На початку січня 1939-го у складі Карпатської Січі утворено окремий структурний підрозділ – Жіноча Січ на чолі зі Стефанією Тисовською та Марією Химинець. Окрім медичної служби та функцій Червоного Хреста, січовички виконували відповідальні ролі зв’язкових і розвідниць, передавали вказівки та накази Головної команди в окружні та місцеві осередки ОНОКС.
7❗Карпатські січовики продовжували чинити опір після окупації краю угорськими військами. До середини травня окремі групи вели партизанську боротьбу в Карпатах. Вони нападали на угорські адміністративні органи, відділення жандармерії, зривали угорські прапори, поширювали листівки із закликом боротися з окупантом. Окупаційна влада запровадила воєнний стан і розпочала репресії проти січовиків, національно свідомої інтелігенції, колишніх державних і партійних діячів Карпатської України, духовенства. Для арештованих українських діячів створили в’язниці і табори у Кривій, Хусті, Тячеві, Великому Бичкові, Рахові, Сваляві, Воловому, Великому Березному. Багатьох полонених розстрілювали в лісах. До тисячі в’язнів із Закарпаття утримували в угорському концтаборі біля Ніредьґази. Січовиків-галичан передали польській стороні. Навесні 1939-го їх окремими групами розстріляли на Верецькому, Яблунецькому та Ужоцькому перевалах.
Польща всіляко сприяла Угорщині в окупації. Щоб не допустити на свою територію українських політичних і військових втікачів, вона висунула війська до кордону з Карпатською Україною.
8❗Події 1938–1939 років у Карпатській Україні викликали жвавий інтерес на міжнародній арені у контексті проекту “Великої України”. Після довгої перерви від часів Української революції 1917–1921 років “українське питання” постало в центрі уваги країн Центральної та Західної Європи. Політики і громадськість обговорювали вірогідність підтримки Гітлером незалежності Карпатської України, щоб у подальшому створити “Велику Україну” із українським землями, що входили до складу Чехословаччини, Польщі, Румунії, СРСР.
9❗Рух українців Закарпаття до незалежності спричинив ажіотаж світової журналістської спільноти. У британській пресі наприкінці 1938-го вийшла майже одна тисяча статей на цю тему, а у французькій – понад 300. У край приїздили провідні кореспонденти. Репортажі про події березня 1939-го потрапили на перші шпальти світових газет – «Spectator», «The Guardian», «The Times», «Le Monde», «Figaro». До речі, творча команда фільму “Срібна земля. Хроніка Карпатської України” під час підготовки стрічки купила в США оригінал газети «The New York Times» із репортажем про тодішні події на Закарпатській Україні.
10❗На початку березня 1939 року в Карпатську Україну приїхав політичний і військовий діяч, колекціонер, меценат Каленик Лисюк (Василь Лепикаш) із старшим сином Петром, аби створити документальну стрічку. У двох частинах фільму “Трагедія Карпатської України” він залишив нащадкам фіксацію доленосного акта, засідань парламенту Карпатської України. Зробив і постановочні зйомки «засідання» уряду Карпатської України, «телефонні перемовини» Августина Волошина з Юліаном Реваєм і Львом Прхалою, «канцелярію прем’єр-міністра», «бої» карпатських січовиків із чехословацькими військами. 1942 року його хронікальний фільм із англомовними коментарями змонтували на кіностудії Василя Авраменка у Нью-Йорку. Його неодноразово демонстрували серед української діаспори США та Канади. Помер Каленик Лисюк 1980-го. А його син Петро загинув під час буремних подій на Закарпатті.
Отже, незалежна Карпатська Україна проіснувала всього 7 днів. Але й цей недовгий період став однією з найяскравіших сторінок багатовікової боротьби карпатських українців за встановлення української державності.
Для кожного з нас це велична дата, яка нагадує, що українці всю свою історію прагнули бути незалежними, боролися за своє майбутнє!
(Український інститут національної пам'яті)