вівторок, 31 грудня 2024 р.

 

🎄Новий рік – світле та радісне свято. Напередодні Нового року усі зайняті приємною метушнею: потрібно обрати подарунки, привітати рідних та друзів, скласти меню на святковий стіл. На жаль, цьогоріч не всі зможуть зібратися у родинному колі – війна внесла тяжкі корективи.
Однак ми все-таки хочемо привітати всіх не дивлячись на всі негаразди, бо життя продовжується!
З Новим роком прийміть привітання!
Нехай буде він щедрим для вас,
Оптимізму, добра, процвітання
Кожен день, кожну мить, кожен час!
Нехай у прийдешньому році
Чекає щастя на кожному кроці.
Хай вдача поруч крокує,
Лише найкраще доля дарує.
🥰Дякуємо що були з нами весь рік💙💛
Колектив нашої бібліотеки щиро вітає всіх з Новим роком та ЩИРО ДЯКУЄМО кожному і кожній, хто оберігає наш спокій, пам’ятаємо всіх, хто віддав життя за нашу Україну!
На зображенні може бути: текст

понеділок, 23 грудня 2024 р.

 


🎄''Різдвяний вертеп '' 🧙🌟👫🧑‍🎄
Пізнавальна хвилинка-цікавинка😉
Без сумніву, Святий вечір та Різдво Христове на Закарпатті святкують з притаманними місцевими особливостями, яких Ви більше не зустрінете в жодному куточку України – з обрядами, колядками і традиційними святковими стравами. 🎋
🏔️ Закарпаття — мультинаціональний регіон: крім українців, які становлять більшість мешканців краю, тут також мешкають угорці, словаки, німці, роми, румуни…
☝️ Святкують Різдво 25 грудня та 7 січня із святковою вечерею, молитвою, свічкою та колядками, позаяк в цьому краю є багато різних етнографічних груп, то святкування часто досить відрізняється в гуцулів, бойків, лемків та долинян.
✨ Різдво на Закарпатті є одним з найбільших та найважливіших свят в році, тому готуватись до нього розпочинають заздалегідь. Ґаздині роблять генеральне прибирання в хаті, а ґазди пораються на подвір’ї, дітям ж залишається найвідповідальніша справа – прикрашання ялинки🎄
🌟Починають Святу вечерю так як і решта українців – з першою зорею, до цього нічого не ївши. Трапеза починається із родинної молитви🙏 після чого кожен їсть зубчик часнику🧄, який вмочують в мед🍯 або цукор. Під час вечері співають колядки та на Різдво в деяких районах збереглася традиція дарування подарунків. Цей звичай прийшов на Закарпаття з Угорщини, де діти напередодні свята писали листа📝 до малого Єзушка, тобто Ісусика про всі добрі справи.
🍽️🎀Ще одним важливим моментом є оформлення столу. Традиційно його застеляють свіжим сіном або соломою, зверху насипають трохи зерна й покривають скатертиною. По кутках столу під скатертину кладуть по зубчику часнику🧄, який буде оберігати сім’ю від хвороб та злих сил.
🪓У ніч перед Різдвом закарпатський ґазда виходить “полякати” сокирою дерева,🌳 які не приносять доброго врожаю, обіцяючи при цьому зрубати його. Добрий господар в цей день обходить худобу🐑 та добре її годує, адже існує повір’я, що худоба у цей вечір розмовляє між собою та може поскаржитись Богові на свого господаря, тому її треба задобрити.
Після обходу до хати заносять сніп жита — Дідух.🌾 Вважається, що Дідух символ урожаю, тому ставлять його на почесне місце в кутку під образом. Дідух – символ урожаю.
✴️ Традиції вертепу або бетлегему. В Закарпатті, особливо в селах, ще збереглися традиції, коли дітлахи або й навіть старші мужчини збираються у бетлегем (вертеп) і ходять колядувати на все село.🎭Вертеп на Закарпатті схожий на цілу театралізовану виставу, бо кожен учасник бетлегему має свою роль 👼🧟🧙🧑‍🎄 Серед дійових осіб бетлегему – ангели, царі, чорти, дід, баба та інші. Ба більше, за кілька тижнів до Різдва Христового учасники вертепу починають готувати спеціальний сценарій.
💰Зароблені вертепом кошти часто віддають на потреби церкви. Бетлегем на Закарпатті Найбільш розповсюдженими дійовими особами в бетлегемі є: ангели, одягнуті в довгий білий одяг, обтягнутий через плечі та в поясі довгими червоними стрічками, у кожного на голові повинна бути корона (інакше на Закарпатті кажуть «чаков»); пастирі (вівчарі), одягнені в білі гаті (штани), білу сорочку з лайбиком, на голові у кожного чорна шапка – «крисаня», а в руках вівчарські палиці. Але головною дієвою особою серед бетлегемщиків є Дідо, одягнутий у «холошні» (штани з овечої шерсті) і «петек», а на голові у нього овеча шапка («ковпак»). 🧑‍🎄
🧍За доброю традицією Різдва Христового першим колядником повинен бути молодий юнак чи бетлегеми. Закарпатці кажуть, що це “на серенчу”, тобто, щоб цілий рік щастило.
– Чи веселити, пане ґаздо? – питають колядники, розносячи з хати до хати славну звістку “Син Божий народився”.
– “Веселіть”, – відповідають господарі, традиційно віддячуючи за коляду в хаті грошима чи солодощами. 💸🍭 Опісля колядники віншують господарям миру, достатку, доброго врожаю та міцного здоров’я на цілий рік.
🐉Говорячи про колядницькі традиції, гріх не згадати карпатського дракона, який вже багато років ходить колядувати разом з ватагами в Бороняві. Кожного року молоді парубки, які хочуть женитися, збираються разом у вертеп та беруть з собою скрипку, баян та, звісно ж, Шаркань – карпатського змія-дракона.🐲 З драконом молодики йдуть колядувати саме в ті двори та хати, в яких є дівчата на видання та з якими б хотіли побратися. Колядників з радістю зустрічають господарі дому та дівчина, а як нема дівчини вдома, то перевертають ялинку та знімають прикраси, показуючи свій гнів та образу.
🧳На Закарпатське Різдво приїжджають подивитися туристи з усієї України, адже колорит місцевих традицій святкування неповторний та дійсно унікальний.
🥘🥮🍷 Традиції кухні Різдво по-закарпатськи — це різноманіття традицій та звичаїв всіх національностей, що мешкають на Закарпатті. Особливого колориту святу Різдва додає місцева кухня, зокрема традиційні різдвяні закарпатські страви.
🧑‍🍳 Здебільшого тут готують звичну кутю та інші смаколики і в кожному селі чи селищі вони свої.
🍚Бобальки – саме цю страву вважають традиційною на Різдво і готують її майже у кожному закарпатському селі. Це такі подушечки з тіста, посипані тертим маком чи горіхами і цукром чи поливають медом. Традиційна закарпатська різдвяна страва – бобальки Кутя – це головна страва сучасного різдвяного столу, яка колись не була поширеною на теренах краю і віднедавна стала надзвичайно поширеною в усіх районах Закарпаття попри етнографічну приналежність. Проте вона може відрізнятися за консистенцією, смаком та наповненням не тільки в окремому регіоні, а й в кожній родині. 🥣Одні господині готують традиційну кутю з пшениці, інші ж додають туди сухофрукти, замінюють пшеницю на інші крупи, тощо.
🥮Різдвяний хліб або керечун, крайчун, настульник, карачон, гречун — що не район, то інша назва. З цією стравою також пов’язано багато історій та традицій. У давнину керечун носили святити до найближчої річки, а коли приносили до хати, то хлібину котили по новому вишитому рушнику від порогу аж до столу. Скільки разів перекотиться керечун, стільки возів сіна заготовлять господарі влітку. А ще, за традицією різдвяний хліб стоїть на столі до Василя, тільки тоді його можна з’їсти.
🥟Вареники, заправлені олією. Традиційно їх готуюсь з капустяною начинкою, рідше з картоплею та грибами. Часто вареники споживають з мачанкою. До речі, мачанка із часником — густа підлива, на закарпатському різдвяному столі, має своє почесне місце серед 12 різдвяних страв. Здебільшого її готують з білих грибів та приправляють перцем, лавровим листочком та часником.
❄️Святковий стіл на Різдво — 12 пісних страв Колочена фасоля або як кажуть закарпатці “толочена пасуля”. 🫘Страва, яка займає почесне місце за різдвяним столом. Запивають усю різдвяну смакоту узваром. 🍶Готують його зазвичай із сушених диких грушок, яблук, родзинок. Готувати його слід уважно, щоб не переварити фрукти, адже коли вони стають надто м’якими, то і узвар вийде несмачний. До узвару додають меду та настоюють 5–6 годин. Після чого подають до святкового столу.
🍷Жодне зі свят на Закарпатті не обходиться без вина. Цей традиційний напій готують чи не у кожній господі. Сонячний напій роблять як із винограду,🍇 так і з інших ягід. Зокрема зі смородини та малини. Не рідко до різдвяного столу подають гаряче вино – глінтвейн.
У Закарпатті на Різдво не буває однакових страв, адже кожне село — долинянське чи верховинське, гуцульське чи лемківське, словацьке, швабське, мадярське чи румунське — мають свої самобутні звичаї.☝️
Різні культури та звичаї — яскрава особливість Закарпаття, яка робить його унікальним!
Ось таке воно — Різдво в Закарпатті! Яскраве, колоритне та вражаюче! 🤗
(Інформація взята з інтернету)